اخبار

رونمایی از نرم افزار موبایلی کتابخوان همراه پژوهان در بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب

رونمایی از نرم افزار موبایلی کتابخوان همراه پژوهان در بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب
در بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب، سالن سرای اهل قلم ، از نرم افزار موبایلی کتابخوان همراه پژوهان رونمایی شد. رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال در رونمایی از نرم افزار همراه پژوهان گفت: در حال حاضر ، بین بخش الکترونیک و سنتی رقابتی صورت گرفته که اصلا به نفع کشور نیست، در تمام دنیا مهاجرت به سمت بخش دیجیتال در حال رخ دادن است و ما نیز باید از این امر استقبال کنیم.

در بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب، سالن سرای اهل قلم ، از نرم افزار موبایلی کتابخوان همراه پژوهان رونمایی شد.

نرم افزار کتابخوان همراه پژوهان که در مدیریت فناوری اطلاعات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پیاده سازی شده است، بستری برای ارائه کتب الکترونیکی در حوزه علوم اسلامی است. هدف از طراحی این نرم افزار ارائه محتوای اسلامی و فرهنگی با رویکردی پژوهشی به کاربران و پژوهشگران است.

سید مرتضی موسویان؛ رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال، در این مراسم گفت: امسال نهمین نمایشگاه رسانه های دیجیتال با تمام مقاومت ها، کم و کاستی ها برگزار شد و ان شالله سال آتی این نمایشگاه را به صورت مستقل و با پتانسیل بهتری برگزار می کنیم.

وی گفت: به کمک بانک ملت پنجاه درصد یارانه برای نمایشگاه رسانه های دیجیتال در نظر گرفته بودیم که با توجه به استقبال خوب مردم از این نمایشگاه، بودجه بیشتری برای این کار اختصاص دادیم.

در حال حاضر ، بین بخش الکترونیک و سنتی رقابتی صورت گرفته که اصلا به نفع کشور نیست، در تمام دنیا مهاجرت به سمت بخش دیجیتال در حال رخ دادن است و ما نیز باید از این امر استقبال کنیم.

چاپ دیجیتال دارای مزایایی همچون محفوظ ماندن مالکیت معنوی مولف، امکان جستجو در متن، استفاده و ارسال متن به شرط اجازه ناشر، فیش برداری و ...  است و می توان گفت دسترسی بالا و قیمت کمتر کتابهای الکترونیکی به افزایش سرانه مطالعه در کشور کمک می کند.

موسویان گفت: در مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال، امکاناتی را در نظر گرفتیم که به کمک آن مولف می تواند کار خود را نشر دهد، و از مزایای بیشتری نسبت به ناشر برخوردار شود.

وی به سخنان آیت الله جوادی آملی در سمینار فضای مجازی پاک اشاره کرد و گفت: ایشان از واقعی بودن فضای مجازی نام بردند و اینکه چیزی به نام مجاز وجود ندارد زیرا هرچه که در ذهن قابل تصویر باشد حقیقت است و لزوم استفاده از این فضا برای گسترش اسلام را مطرح کرده اند.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال در پایان این مراسم بیان کرد: باید با تولید محتوایی غنی و ناب در فضای مجازی، با همه دنیا تعامل برقرار کرده و زمینه را برای ظهور حضرت مهدی (عج) آماده سازیم.

مراسم رونمایی نرم‌افزار کتابخوان همراه پژوهان جمعه 24 اردیبهشت 95 با سخنرانی دکتر سید مرتضی موسویان، رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال، حجت الاسلام والمسلمین دکتر نجف لک‌زایی، رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و مهندس محمد پهلوانی، مدیران فناوری اطلاعات پژوهشگاه و با حضور معاونین، مدیران و اعضاء هیات علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در سالن سرای اهل قلم نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برگزار گردید.

نویسنده مطلب : حسین مهدیخانلو

گروه رسانه های همراه و هوشمند
۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۰۹:۴۰
کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد.